Volba

13. března 2013 v 11:28 | bev |  Povídkář

Volba

(pokus č.4 o povídku/pohádku)

Zpráva č.1
od: Zoe / pro: Tajfun
NM1120 v pořádku dorazila na místo určení. První dojem - šero, chlad, nevlídno. Cílová skupina objektů zaznamenána. Asimilace se jeví jako možná. Patrně to nebude problém. Hledám vhodné místo k přenocování. Schází mi moje vyhřátá buňka i společnost. Jinak vše v pořádku. Dobrou noc,Tajfune!

Odpověď:
od: Tajfun / pro: Zoe
Spojení navázáno NM. Rozumím a chápu, ale mise je přednější. Byla jsi vybrána z desítky ostatních. Věříme ti. Dobrou noc. Na Zemi se říká... ať tě štípou blechy celou noc!..

Zpráva č.2
od: Zoe / pro: Tajfun
Nestraš mě, Tajfune! Pro mne to zas tak žertovné není. První noc byla otřesná. Téměř jsem nespala. Lesy jsou plné bytostí, které se vydávájí na lov právě v noci. Pro jistotu jsem přenocovala na vyvýšeném místě. Les kolem je plný zvuků. Zvuky a pachy jsou stále přítomné a silně znepokojivé. Zachycena pachová stopa. Vyrazím po ní co nejdřív, chci to rychle odbýt a vrátit se.

Zpráva č.3
od: Zoe / pro: Tajfun
Po krátkém sledování jsem skutečně narazila na skupinku našich, hovoří však s tak silným přízvukem, že jim stěží rozumím. Nevím jak je nejlépe popsat, nejvýstižnější je snad výraz - zdivočelí. Je jich celkem pět, vůdcem je samec, kterého zjednodušeně budu nazývat Alfa, druhým významným členem společenství je jeho bratr, logicky Beta. Ve skupině je ještě jedna samice a dvě odrostlá mláďata. Nejsou zrovna moc přátelští. O našem projektu nikdy neslyšeli a stejně tak jim je neznámý pojem Zlatý věk. Sbližování bude patrně zdlouhavější než jsem doufala. Je v nich jakási plachost a odtažitost. Neumím si představit čím se tady živí. I mé zásoby se rychle tenčí.

odpověď:
od: Tajfun / pro: Zoe
V krajním případě je možné odeslat balíček první pomoci, ale bylo by vhodnější využít místní zdroje. Myslím, že obstarávání potravy bylo součástí výcviku. Drž se, NM!

Zpráva č.4
od: Zoe / pro: Tajfun
Bylo součástí, ale zdá se mi to odporné. Nemyslela jsem, že to budu muset skutečně použít. Syrové maso chutná příšerně. Po zbytek dne mi bylo nevolno, navíc jsem vzbudila podezření u Alfy. Neustále mě sleduje. Zdá se inteligentnější než ostatní. Hovor mi už nedělá takové problémy, docela dobře rozumím. Povídání o Zlatém věku se uchovalo dodnes, ale pouze ve formě nejasných a překroucených pohádek. O Profesorovi nikdo nic neví, i když se mi zdá, že Alfa a Beta přede mnou něco tají. Musím nejdřív získat jejich důvěru, pak se uvidí.

Odpověď:
od: Tajfun / pro: Zoe
NM pokus se zjistit co se stalo s Profesorem, to je prvořadý úkol. Z jeho odeslaných zpráv je jasné, že vhodný čas ještě nenastal. Projekt "Návrat" se dočasně uzavírá, jsi jedna z posledních, kdo byl na Zem vyslán a tvůj úkol je najít a případně dopravit domů Profesora.

Zpráva č.11
od: Zoe / pro: Tajfun
Alfa mi konečně projevil určitou důvěru. Bohužel jsem mu musela vyzradit větší část projektu, ale na oplátku se rozhovořil o samci, kterého nazývá Mrzout, myslím, že by to mohl být Profesor. Zítra mne zavede tam kde ho viděl údajně naposledy. Do takzvané vesnice Velkých. Nedočkavostí ani nedokážu spát.

Odpověď:
od: Tajfun / pro: Zoe
NM, postupuj velmi opatrně. Profesor v poslední zprávě skutečně hovořil o Velkých a jejich osadě. Je důvodné podezření, že se něco závažného odehrálo právě tam. Pokud ho nalezneš, okamžitě se vraťte na určené místo, někdo vás tam vyzvedne. Doufám, že se už brzy uvidíme. Hodně štěstí, NM.

Zpráva č.12
od: Zoe / pro: Tajfun
Profesor nalezen. Jedna z místních mne zavedla na místo jeho posledního odpočinku. Prostý, napůl zarostlý kopeček hlíny s nápisem, který se mi nepodařilo rozluštit. Je příliš omšelý deštěm. Podle místních to byla nehoda. Neumím si přesně představit, co se stalo, ale prý byl na místě mrtvý. Srazilo ho jedno z těch podivných vozítek, kterými se Velcí přesouvají. Pro dnešek končím, Tajfune. Je mi moc smutno. Jak temný je tento svět!

Odpověď:
od: Tajfun / pro: Zoe
Zoe, nic nebrání tvému návratu. Profesora je nám líto, ale bohužel už mu není pomoci. Materiály, které shromáždil, hovoří velmi jasně. Zlatý věk není možné vrátit, zatím nedospěli na takovou úroveň, aby nehrozilo další zneužití našich vědomostí. Pozítří na místě vylodění. Těším se na shledání.

Zpráva č.14
od: Zoe / pro: Tajfun
Prosím o odložení návratu. Včera došlo ke zvláštnímu setkání. Když jsem se chtěla tiše rozloučit s Profesorem, přišla k jeho hrobu jedna z Velkých. Oslovila mne jménem, které jsem slyšela pouze v hodinách dějepisu, řekla mi: ,,Ty se určitě jmenuješ Bastet, jsi tak krásná, tak vznešená!" Zdá se, že Velcí vědí o Zlaté éře víc, než naši zdivočelí příbuzní. Žádám o prodloužení pobytu. Pokud vím, kontakt nebyl navázán velmi dlouho.

Odpověď:
od: Tajfun / pro: Zoe
Povolení se uděluje na dobu, nazývanou na Zemi, dva měsíce, potom je nutný tvůj návrat. Po uplynutí této lhůty tě znovu kontaktuji a ať už bude výsledek tvého výzkumu jakýkoli, vrátíš se domů. Delší pobyt je pro tebe riskantní. Zůstaň prosím na příjmu.

Zpráva č. 15
od: Zoe / pro: Tajfun
Děkuji, Tajfune. Velká se jmenuje Daniela a je to ještě mládě, děvče. O Zlatém věku neví bohužel o mnoho víc než Alfa a Beta. Prohlédla jsem si její učebnici dějepisu a o našem druhu je v ní jen velmi málo. Mnohem více se v ní hovoří o faraónech, pyramidách, otrocích, o válkách, závisti, nenávisti, vraždění. Po našich Moudrých se dochovalo jen pár nejasných zmínek a jméno kočičí bohyně Bastet. Pokusila jsem se Danielu nechat nahlédnout do minulosti pomocí snové sugesce, ale nejsem si jistá nakolik byla úspěšná.

Zpráva č. 28
od: Zoe / pro: Tajfun
Ela mi vymyslela nové jméno. Říká mi Robin. Nemůžu si pomoct, ale líbí se mi to. O dějepisu moc neví a na mé noční vizualizace, zdá se, nereaguje, nebo to nedává najevo, ale má mnoho jiných dobrých vlastností. Nikdy by mne nenapadlo, jak jsou Velcí hraví. Občas ji musím lehce pokárat, protože neví kdy skončit. V příbytku mám už vlastní místo, pelíšek se tomu říká. Připomíná něčím mou starou buňku. Pro dnešek končím, Ela už přišla ze školy. Možná si budeme zase hrát...

Výzva:
od: Tajfun / pro: Zoe
Zoe, dva měsíce uběhly, dostav se na místo, které jsem si domluvili. Zítra tě tam vyzvedneme. Mise ukončena.

Výzva:
od: Tajfun / pro Zoe
Zoe, opakuji, mise ukončena. Tvůj návrat je nutný! Prosím, vrať se domů!


Zpráva č. 42
od: Zoe / pro: Tajfun
Žádám o uvolnění ze služeb Moudrých. Nedokážu popsat, co mne tady drží a přesto je to pouto mimořádně silné. Nikdy dřív jsem něco podobného nezažila. Rozhodla jsem se zůstat. Zdá se mi, že život s Velkými má zcela jiný rozměr a obohacuje mne způsobem, jaký jsem nezažila. Nezlob se prosím, můj milý. Toto je můj život a moje volba.
S láskou, Robin.

Odpověď:
od Tajfun / pro: Zoe
Stalo se! Jsi zproštěna svých povinností a závazků vůči Moudrým i společnosti. Je to tvá volba a my ji respektujeme, i když ji neschvalujeme.
Dávej na sebe pozor, prosím.
Hodně štěstí, maličká!

Tajfun se odsunul na kolečkovém křesle od ovládacího panelu. Před očima mu stále blikala poslední Zoeina zpráva i odpověď Moudrých, jím tlumočená. Chvilku hleděl do rozzářených očí na monitoru. Zaplavila ho únava a smutek. Za ty dlouhé roky zažil něco podobného mnohokrát. Spousta průzkumníků se ztratila, někteří se odmítli vrátit. Nedokázal to pochopit. Jakým mocným kouzlem si je Velcí získali? Co za tím vězelo? Netušil. Naprosto jistě však věděl, že je na tuto práci příliš starý. Viděl už tolik nadějí a tolik zklamání a zoufalství, když je zkrvavené, zmrzačené a poničené přiváželi domů a to v tom lepším případě. Některé už nikdy nenašli. Tentokrát ho srdce bolelo tím víc, že Zoe nebyla bezejmenné číslo. Pocházela z jeho krve, byla jeho pravnučkou. Tím to bylo horší. Už nevydržel ten pohled a překotně zavřel Sky.
,,Hodně štěstí maličká", zašeptal ještě jednou sám pro sebe.
,,Snad jsi zvolila dobře, moc bych ti to přál."
Pro Robin, Sněženku a ostatní odvážné.
téma týdne - Místo, kde chci žít.

obrázek k povídce ZDE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 domovina domovina | Web | 13. března 2013 v 22:42 | Reagovat

Ke konci jsem přímo cítila jak se mi hebký kožíšek otírá o nohy a při tom přede. :)
Jo někdy si říkám na co tak asi myslí, když mi leží na břichu a přivřenýma očima mě hypnotizuje.

2 Bev Bev | E-mail | Web | 14. března 2013 v 7:12 | Reagovat

[1]: Občas mě napadá to samé. :D Zvlášť Shannon se umí podívat pěkně nevyzpytatelně, myslím, že je taky jednou z nich. :-D

3 valin valin | Web | 14. března 2013 v 8:01 | Reagovat

[2]: Nebudeš tomu věřit, ale my máme od pátku taky průzkumníka. Synek dotáhl domů odrostlé opuštěné kotě a pěkně mě ho přišel představit v 1/2 jedenáctý v noci.
Zatím jsme ve fázi vzájemného očuchávání.. :-)  :-)Jediný, z čeho mám obavy, aby neublížilo morčeti Trumbelínkovi, je to malý blbec a nechápe, že stojí proti predátorovi... :-D  :-D

4 valin valin | Web | 14. března 2013 v 8:02 | Reagovat

Ta povídka je báječná, vychutnala jsem si jí dvakrát.. :-)  :-)

5 Bev Bev | E-mail | Web | 14. března 2013 v 12:57 | Reagovat

[3]: Věřím a je to úžasná, doslova fantastická zpráva! [:tired:] a věřím i tomu, že první kontakt krátce před půlnocí mohl být značně rozporuplný. :-?  :-D Myslím že kotě ještě ani neví jaké mělo štěstí, že se dostalo do tak laskavých rukou. Přeju rychlé a úspěšné překonání fáze očuchávání a Trumbelínkovi rychlé oživení sebezáchovného instinktu. :D Strašně by mě mrzelo kdyby se mu mělo něco stát, je to už od pohledu mimořádné morče. Tak snad to půjde dobře. Držím všechny palce! :-)  ;-)

6 Miloš Miloš | Web | 17. března 2013 v 8:52 | Reagovat

To je fantazie, živě si představuji, jak na nás z nějaké planety pokukují a diví se těm podivným vozítkům, kterými se zde přesunujeme. :-)

7 Bev Bev | E-mail | Web | 18. března 2013 v 4:56 | Reagovat

[6]: A nejenom vozítkům.. :D

8 adaluter adaluter | E-mail | Web | 19. března 2013 v 16:23 | Reagovat

Já si tady při čtení libuju a zároveň zdaleka ne poprvé lituju, že mám na návštěvníky z jiného světa alergii.
Společné soužití zcela nemožné.
Ach jo, cítím se osudově ošizena. :-(

9 Bev Bev | E-mail | Web | 20. března 2013 v 4:55 | Reagovat

[8]: Tak to mě mrzí. Ale zdá se mi, že jsem kdesi zahlédla i kočky, které snad nevyvolávají alergii,(mají velmi krátkou srst anebo žádnou), jestli si to teda nepletu s psy. Nejsem si úplně jistá. :-) Tak to by třeba mohlo být řešení. :-)

10 adaluter adaluter | E-mail | Web | 20. března 2013 v 16:23 | Reagovat

[9]: Ano, opravdu existují, ale i kdybych se smířila s číčou bez kožíšku (ani to není pro všechny alergiky záruka),její cena se může rovnat mému měsíčnímu příjmu, nebo být i trojnásobná a to je luxus, na který nemůžu ani pomyslet. :-D

11 Bev Bev | E-mail | Web | 21. března 2013 v 5:02 | Reagovat

[10]:Taky mě napadlo, že tyhle vyšlechtěný plemena budou dost drahý. :-? I pro mě by to byl doslova luxus, rozumím dokonale. :D A pak takový speciální a drahý zvířátko se určitě neodbyde obyčejnýma granulema.. no, je to pech. A co třeba rybičky? Vím, nejsou zrovna mazlivé, ale taky mají své kouzlo. :-)
I když teď si říkám, co to tady plácám, vždyť ty máš na mazlení a přitulení někoho mnohem zajímavějšího a vděčnějšího než jakékoli zviřátko, přece vnoučka. :-)  :-)

12 p02jun p02jun | Web | 21. března 2013 v 12:22 | Reagovat

Páni :-) Přečetl jsem si to až teď, ale je to super povídka! :-) Jen ten konec mi připadá trochu useknutý, ale jinak jsem se do toho hodně zažral :-)

13 adaluter adaluter | E-mail | Web | 21. března 2013 v 14:22 | Reagovat

[11]: Ale to je dobrý, ona se ta alergie vztahuje opravdu jen na kočkovité šelmy, zakže když pominu číčy, tygry, lvy, pumy levharty........ a moje extra oblíbence gepardy, můžu mít doma prakticky cokoliv vnoučka, psa, morče, králíka a kdo ví, co si k nám ještě najde cestu. :-D  :-D

14 Bev Bev | E-mail | Web | 22. března 2013 v 5:07 | Reagovat

[12]: Máš pravdu, možná je opravdu tak trochu useknutý, nechtěla jsem se moc rozkecávat, jak je mým "dobrým" zvykem. :-?  :-D Dík. :-)

[13]: Jéé, to jsem ráda, že máš takový výběr. :-) I když, ten gepard, ten by se teda doma hodil, taky jsem obdivovatel kočkovitých šelem..  :-D ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.